Z razstavo obujajo večkrat pozabljeno zgodbo o tem, da je vinska trta sestavni del krajine na Primorskem, Štajerskem in Dolenjskem ter sestavni del življenja skoraj četrtine Slovencev, ki se z njo ukvarjajo, pravi direktor Ptujske kleti Vinko Mandl.
V Ptujski kleti so ponosni, da hranijo Zlato trto iz leta 1917, ki je najstarejše slovensko vino iz grozdja, ki je zrastlo na haloških gričih. V svoji arhivski zbirki hranijo še približno 200 tisoč steklenic vin.
Med vojno v zazidanem vinskem arhivu
Vino Zlata trta je, preden je leta 1917 za vedno zapustilo Ptuj, v tedaj Ornigovo, danes Ptujsko klet shranil ptujski podjetnik in veletrgovec z vinom ter župan Josef Ornig. Z arhiviranjem Zlate trte se je pokloni izjemnemu letniku. Pavel Ornig, ki je od očeta prevzel vodenje družinskega podjetja in vinarsko dejavnost, je dal arhivsko klet po drugi svetovni vojni skrivaj zazidati. V zavezniškem bombnem napadu na Ptuj je letalska bomba uničila delavnice in ostrešje vinske kleti. Za skriti arhiv so vedeli le kletni delavci, ki so to skrivnost obdržali zase do konca vojne.
Ugibanja o sorti najstarejšega slovenskega vina
Po vojni je bilo Ornigovo premoženje nacionalizirano in začelo se je praznjenje arhivov, ki je trajalo do leta 1953. Kljub temu je v kleti ostalo nekaj steklenic Zlate trte letnika 1917. Ali ime Zlata trta pomeni sorto zierfandler ali izjemno vino izjemnega letnika 1917 iz zvrsti najboljšega grozdja iz Haloz, kjer so Ornigovi imeli svoje vinograde, lahko le ugibamo. Danes je Zlata trta vrhunski spomenik vinske kulture Slovenije in Evrope, ki ga Ptujska klet hrani v vinskem arhivu.
Fotografije so za razstavo prispevali arhiva Pokrajinskega muzeja Ptuj - Ormož in Zgodovinskega arhiva Ptuj ter nekateri lokalni fotografi. Razstava je bila pred Ljubljano že na ogled na Ptuju in v Mariboru. Razstavo v Križankah sta odprla ljubljanski župan Zoran Janković in ptujski župan Miran Senčar.