Italijanski premier Silvio Berlusconi je danes dopotoval v libijsko mesto Bengazi, kjer je napovedal, da bo Rim v prihodnjih 25 letih v Libiji investiral pet milijard dolarjev. Naložbe so del dogovora, katerega cilj je rešiti spore iz kolonialnega obdobja, ki so bili dolgo časa kamen spotike v odnosih med Rimom in Tripolijem.
Berlusconi se je v Bengaziju danes srečal z libijskim voditeljem Moamerjem Gadafijem, s katerim sta podpisala dogovor o prijateljstvu in sodelovanju. Ta bo po napovedih Berlusconija Libiji prek naložb in infrastrukturnih projektov v prihodnjih 25 letih priskrbel 200 milijonov dolarjev letno.
Libijci pričakujejo Berlusconijevo opravičilo
Kot je poudaril Berlusconi, bo dogovor omogočil obrniti hrbet preteklosti. Kompenzacijski dogovor vključuje gradbene projekte, štipendije za študente in pokojnine za libijske vojake, ki so med drugo svetovno vojno služili v italijanski vojski.
Omenjeni dogovor naj bi po navedbah libijskega veleposlanika v Rimu Hafeda Gadurja obsegal tudi ilegalno priseljevanje, infrastrukturne projekte in boj proti terorizmu. Gadur je še pred obiskom Berlusconija v Bengaziju tudi izrazil pričakovanje, da se bo italijanski premier opravičil za italijansko vojaško okupacijo in kolonizacijo Libije.
Današnji dan je libijsko-italijanski dan prijateljstva
Berlusconi je ob prihodu v Bengazi dejansko izjavil, da kompenzacijski dogovor predstavlja "gmotno in čustveno priznanje napak, ki jih je naša država storila vaši med kolonialnim obdobjem". "Dogovor odpira pot nadaljnjemu sodelovanju," je dodal.
Gadafi je Berlusconija sprejel pod velikim šotorom v Bengaziju, v katerem sta med kosilom razpravljala o dogovoru. Izmenjala sta si tudi darila. Libija pa je današnji 30. avgust razglasila za libijsko-italijanski dan prijateljstva.
Italijani bodo gradili obalno avtocesto čez vso Libijo
Italija in Libija, ki je neodvisna od leta 1951, sta se vrsto let pogajali o široki pogodbi, s katero bi poskrbeli za kompenzacijo za kolonialno obdobje. Berlusconi je Libijo obiskal že junija, njegov današnji obisk pa sledi dogovoru o glavnih točkah omenjenega 25-letnega dogovora, v okviru katerega naj bi med drugim zgradili tudi obalno avtocesto čez vso Libijo od tunizijske meje do Egipta. Financiranje omenjene ceste je Berlusconi obljubil že med obiskom v Tripoliju leta 2004.
Italija je Libijo, ki je bila pred tem del otomanskega cesarstva, zasedla leta 1911. V 30. letih minulega stoletja je nato Libija postala italijanska kolonija. Neodvisnost je pridobila leta 1951 po kratkem obdobju francosko-britanskega upravljanja pod mandatom ZN.